index
sitio en español
traducir esta página
register
go back to festivals
News
Lineup
Day by Day
By Venue
By Movie
By Director
Por Section
Outdoor Screenings
Venues
Tickets
Point of sale
Quick Purchase
Discounts
Student´s program
List By Date
April 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Alphabetical
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
BAFICI
About BAFICI
2010 Rules
2010 Awards and jury
Previous awards
2009 Edition
2008 Edition
2010 programming
Day by Day
By Venue
By Movie
By Director
By Section
Outdoor screenings
Special activities
Industry Office
Industry Manual
Buenos Aires Lab
BAL Announcement
Project Selection
BAL Awards
Sponsors
BAL Catalog
Talent Campus
Metropolitan Fund
Ticket sale
Sold out screenings
Point of sale
Quick Purchase
Discounts
Student´s program
Sin Aliento
Publications
Photo Gallery
Press
Accreditations
Press Office
Newsletter
Photographic material
Institutional logos
Tourism
Tourist information
Tourist operators
Day by Day
top
18 April
10:30 h
You Wont Miss Me
/
Ry Russo-Young
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
11:00 h
Manderley
/
Jesús Garay
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Latin American Maudits
11:15 h
Aire solo sería
/
Martín Morgenfeld
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
11:15 h
Amaina
/
Eduardo Crespo
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
11:15 h
Nena
/
María Florencia Álvarez
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
11:15 h
Privado
/
Pablo Sigal
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
11:30 h
Neukölln Unlimited
/
Agostino Imondi
/
Dietmar Ratsch
Cine Hoyts Abasto
Panorama / People & Characters
11:45 h
Radio On (Remix)
/
Chris Petit
Retros & Focus / Focus Chris Petit
11:45 h
Surveillance
/
Chris Petit
/
Iain Sinclair
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Chris Petit
11:45 h
The Carfax Fragment
/
Chris Petit
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Chris Petit
12:00 h
Border
/
Harutyun Khachatryan
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Careers
12:15 h
Centro
/
Sebastián Martínez
Cine Hoyts Abasto
Competition / International Official Selection
12:30 h
400 Km Brandenburg
/
Bernhard Sallmann
Malba Cine
Retros & Focus / Retro Bernhard Sallmann
12:45 h
Mary and Max
/
Adam Elliot
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
Competition / International Official Selection
13:00 h
Countryside 35x45
/
Evgeny Solomin
Cine Arteplex Caballito
Panorama / Flashback
13:00 h
Crossing the Mountain
/
Yang Rui
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / The Earth Trembles
13:00 h
El pasante
/
Clara Picasso
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
13:00 h
Os famosos e os duendes da morte
/
Esmir Filho
Cines Atlas Santa Fe
Competition / International Official Selection
13:00 h
Oxygen
/
Adina Pintilie
Cine Arteplex Caballito
Panorama
13:15 h
8:05
/
Diego M. Castro
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
13:15 h
Carta a Fukuyama
/
Lukas Valenta
Competition / Aregntine Shorts
13:15 h
Guernica
/
Rosario Cervio
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
13:15 h
La Matanza y la cartonera
/
Leandro Querido
/
Juan Pedro Querido
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
13:30 h
Camila, desde el alma
/
Norma Fernández
Panorama / People & Characters
13:30 h
That’s All
/
Rainer Frimmel
/
Tizza Covi
Cines Atlas Santa Fe
Focus & Retros / Focus Covi & Frimmel
13:45 h
The Agony and the Ecstasy of Phil Spector
/
Vikram Jayanti
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Music
14:00 h
El General
/
Almada Natalia
Malba Cine
Panorama / Flashback
14:00 h
You’ve Gone Into My Blood
/
Teuvo Tulio
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Edgardo Cozarinsky: Private fictions
14:15 h
El calambre
/
Matías Meyer
Cine Arteplex Belgrano
Competition / Cinema of the Future
14:30 h
Invernadero
/
Gonzalo Castro
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
14:30 h
Let Each One Go Where He May
/
Ben Russell
Teatro San Martín
Panorama / Places
14:45 h
Hacerme feriante
/
Julián D’Angiolillo
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
14:45 h
Les Beaux Gosses
/
Riad Sattouf
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
Competition / International Official Selection
15:00 h
Las pistas - Lanhoyij - Nmitaxanaxac
/
Sebastián Lingiardi
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
15:00 h
Nuevos cortos argentinos 4 (varios directores)
Cine al Aire Libre: Pasaje Carlos Gardel
Open Air Cinema / Free Screenings
15:00 h
Until the Next Resurrection
/
Oleg Morozov
Cine Arteplex Caballito
Panorama / People & Characters
15:15 h
Cançao de Baal
/
Helena Ignez
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Retro Rogério Sganzerla
15:15 h
Erie
/
Kevin Jerome Everson
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / The Earth Trembles
15:30 h
El dirigible robado
/
Karel Zeman
Cine Hoyts Abasto
Little Bafici
15:30 h
Where Are You?
/
Masahiro Kobayashi
Cines Atlas Santa Fe
Panorama / Careers
15:45 h
Babooska
/
Tizza Covi
/
Rainer Frimmel
Cines Atlas Santa Fe
Focus & Retros / Focus Covi & Frimmel
15:45 h
Hunky Blues - The American Dream
/
Peter Forgács
Malba Cine
Retros & Focus / Focus Found Footage
16:00 h
Elephant Skin
/
Ulrike Putzer
/
Severin Fiala
Cine Hoyts Abasto
Panorama
16:00 h
Et mondana ordinaire
/
Daniela Persico
Cine Hoyts Abasto
Panorama
16:00 h
Le Streghe, femmes entre elles
/
Jean Marie Straub
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Careers
16:15 h
Du soleil pour les gueux
/
Alain Guiraudie
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Retro Alain Guiraudie
16:15 h
Sinfín (La muerte no es ninguna solución)
/
Cristian Pauls
Cine Arteplex Belgrano
Panorama / Latin American Maudits
16:30 h
Octubre Pilagá, relatos sobre el silencio
/
Valeria Mapelman
Cine Hoyts Abasto
Panorama / The Earth Trembles
16:45 h
Los labios
/
Iván Fund
/
Santiago Loza
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
16:45 h
Película sorpresa
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
17:00 h
American Radical: The Trials of Norman Finkelstein
/
David Ridgen
/
Nicolas Rossier
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / The Earth Trembles
17:00 h
Paseo
/
Sergio Castro San-Martín
Cine Arteplex Caballito
Panorama
17:00 h
Torino
/
Agustín Rolandelli
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
17:00 h
Velódromo, Alberto Fuguet
Cine al Aire Libre: Pasaje Carlos Gardel
Open Air Cinema / Free Screenings
17:15 h
La mia casa
/
Marcelo Scoccia
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:15 h
Las sucias
/
Bruno Gruppalli
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:15 h
Los árboles se mueven, Sergio. Sí, Christian.
/
Christian Nunclares
/
Sergio Subero
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:15 h
Mientras paseo en cisne
/
Lara Arellano
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:15 h
Sábado uno
/
Ignacio Rogers
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:15 h
Verano
/
Milton Secchi
Cine Hoyts Abasto
Competition / Aregntine Shorts
17:30 h
Cazadores de almas
/
Joseph Von Sternberg
Teatro San Martín
Panorama / Modern Classics
17:30 h
Película sorpresa
Cine Hoyts Abasto
17:45 h
Película sorpresa
Cines Atlas Santa Fe
18:00 h
Danza a los espíritus
/
Ricardo Íscar
Malba Cine
Panorama / Dialogs
18:00 h
Los condenados
/
Isaki Lacuesta
Cine Hoyts Abasto
Closing Ceremony
18:00 h
Los condenados
/
Isaki Lacuesta
Cine Hoyts Abasto
Closing Ceremony
18:00 h
Sweetgrass
/
Ilisa Barbash
/
Lucien Castaing-Taylor
Cines Atlas Santa Fe
Competition / Cinema of the Future
18:15 h
Agua fría de mar
/
Paz Fábrega
Cine Arteplex Belgrano
Panorama
18:30 h
Puskás Hungary
/
Tamás Almási
Cine Hoyts Abasto
Panorama / People & Characters
18:45 h
Los actos cotidianos
/
Raúl Perrone
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
18:45 h
Piotr: Una mala traducción
/
Martín Seeger
Cine Arteplex Caballito
Panorama
19:00 h
Buen día, día, de Sergio Constantino y Eduardo Pinto
Cine al Aire Libre: Pasaje Carlos Gardel
Open Air Cinema / Free Screenings
19:00 h
My Daughter
/
Charlotte Lim
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama
19:15 h
White Days
/
Lei Yuan Bin
Cine Hoyts Abasto
Panorama
19:30 h
El Rati Horror Show
/
Enrique Piñeyro
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
19:30 h
O signo do caos
/
Rogério Sganzerla
Teatro San Martín
Retros & Focus / Retro Rogério Sganzerla
19:45 h
Facs of Life
/
Silvia Maglioni
/
Graeme Thomson
Malba Cine
Panorama / Places
20:00 h
Los condenados
/
Isaki Lacuesta
Cine Hoyts Abasto
Closing Ceremony
20:15 h
Escala en la ciudad
/
Alberto De Zavalía
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Modern Classics
20:15 h
La Pivellina
/
Tizza Covi
/
Rainer Frimmel
Cine Arteplex Belgrano
Focus & Retros / Focus Covi & Frimmel
20:15 h
Performance
/
Nicolas Roeg
/
Donald Cammell
Cines Atlas Santa Fe
Panorama / Modern Classics
20:30 h
Frente al mar
/
Gonzalo García Pelayo
Cines Atlas Santa Fe
Panorama / Latin American Maudits
20:30 h
Oxhide II
/
Liu Jia Yin
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
20:45 h
Clinch
/
John Cook
Cine Arteplex Caballito
Focus & Retros / Focus 40 years of Berlin's Forum
20:45 h
Muezzin
/
Sebastian Brameshuber
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Music
20:45 h
Pas de repos pour les braves
/
Alain Guiraudie
Alianza Francesa de Buenos Aires
Retros & Focus / Retro Alain Guiraudie
21:00 h
Descomedidos y chascones
/
Carlos Flores Del Pino
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Latin American Maudits
21:30 h
Somos nosotros
/
Mariano Blanco
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
21:45 h
Lo que más quiero
/
Delfina Castagnino
Cine Hoyts Abasto
Competition / International Official Selection
22:00 h
El encargo del cazador
/
Joaquim Jordà
Teatro San Martín
Panorama / Dialogs
22:15 h
Femme Rock Doc
/
Denise Elphick
Malba Cine
Panorama / Music
22:15 h
Police, Adjective
/
Corneliu Porumboiu
Cine Hoyts Abasto
22:30 h
Los condenados
/
Isaki Lacuesta
Cine Hoyts Abasto
Closing Ceremony
22:30 h
Película sorpresa
Cines Atlas Santa Fe
22:30 h
Película sorpresa
Cine Arteplex Belgrano
22:45 h
Alamar
/
Pedro González-Rubio
Cines Atlas Santa Fe
22:45 h
Te creís la más linda (pero erís la más puta)
/
Ché Sandoval
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
23:00 h
31 de abril
/
Víctor Cubillos P.
Cine Arteplex Caballito
Panorama
23:00 h
Reincarnate
/
Thunska Pansittivorakul
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Late Night
23:15 h
Strange Powers: Stephin Merritt and The Magnetic Fields
/
Kerthy Fix
/
Gail O’Hara
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Music
23:30 h
Cinco
/
Cinthia Varela, Marco Berger, Cecilia Del Valle, Andrew Sala, Francisco Forbes
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Late Night
23:45 h
Ocio
/
Juan Villegas
/
Alejandro Lingenti
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
00:15 h
Black Dynamite
/
Scott Sanders
Malba Cine
Panorama / Late Night