index
sitio en español
traducir esta página
register
go back to festivals
News
Lineup
Day by Day
By Venue
By Movie
By Director
Por Section
Outdoor Screenings
Venues
Tickets
Point of sale
Quick Purchase
Discounts
Student´s program
List By Date
April 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Alphabetical
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
BAFICI
About BAFICI
2010 Rules
2010 Awards and jury
Previous awards
2009 Edition
2008 Edition
2010 programming
Day by Day
By Venue
By Movie
By Director
By Section
Outdoor screenings
Special activities
Industry Office
Industry Manual
Buenos Aires Lab
BAL Announcement
Project Selection
BAL Awards
Sponsors
BAL Catalog
Talent Campus
Metropolitan Fund
Ticket sale
Sold out screenings
Point of sale
Quick Purchase
Discounts
Student´s program
Sin Aliento
Publications
Photo Gallery
Press
Accreditations
Press Office
Newsletter
Photographic material
Institutional logos
Tourism
Tourist information
Tourist operators
Day by Day
top
16 April
11:00 h
London Orbital
/
Chris Petit
/
Iain Sinclair
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Chris Petit
11:15 h
Piotr: Una mala traducción
/
Martín Seeger
Cine Hoyts Abasto
Panorama
11:45 h
Estrada para Ythaca
/
Los Directores / The Directors
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
12:00 h
I Went to the Zoo the Other Day
/
Luo Li
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
12:30 h
Rocaterrania
/
Brett Ingram
Malba Cine
Panorama / People & Characters
12:45 h
La Robe du soir
/
Myriam Aziza
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
Competition / Cinema of the Future
13:00 h
Charlie Haden - Rambling Boy
/
Reto Caduff
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / Music
13:00 h
Survival Song
/
Yu Guangyi
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Radical visions from China
13:15 h
Disturbing the Peace
/
Ai Weiwei
Cine Arteplex Caballito
Retros & Focus / Focus Radical visions from China
13:15 h
Paseo
/
Sergio Castro San-Martín
Cine Hoyts Abasto
Panorama
13:30 h
The Falconer
/
Chris Petit
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Chris Petit
13:45 h
Perdida
/
Viviana García Besné
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Cinema + Cinema
14:15 h
Dreams of Lusatia
/
Bernhard Sallmann
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Retro Bernhard Sallmann
14:15 h
La Batidora, radio en la escuela
/
Gustavo Laskier
Malba Cine
Panorama / Methods
14:15 h
Permiso para bailar
/
Mariana Lifschitz
Malba Cine
Panorama / Methods
14:30 h
Let Each One Go Where He May
/
Ben Russell
Teatro San Martín
Panorama / Places
14:45 h
A falta que me faz
/
Marília Rocha
Cine Arteplex Belgrano
Panorama
14:45 h
Babooska
/
Tizza Covi
/
Rainer Frimmel
Cine Hoyts Abasto
Focus & Retros / Focus Covi & Frimmel
15:00 h
Roskilde
/
Ulrik Wivel
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
Panorama / Music
15:00 h
Yo, Duras
/
Gustavo Galuppo
Alianza Francesa de Buenos Aires
Retros & Focus / Focus Found Footage
15:00 h
Zona Sur
/
Juan Carlos Valdivia
Cines Atlas Santa Fe
Competition / Cinema of the Future
15:15 h
No Heart Feelings
/
Sarah Lazarovic
/
Geoff Morrison
/
Ryan J. Noth
Cine Arteplex Caballito
Panorama
15:15 h
The Boy Who Wanted to Be a Bear
/
Jannik Hastrup
Cines Atlas Santa Fe
Little Bafici
15:15 h
Yoga
/
Homero Cirelli
Cine Hoyts Abasto
Panorama
15:30 h
El poder de la palabra
/
Francisco Hervé
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Methods
16:15 h
31 de abril
/
Víctor Cubillos P.
Malba Cine
Panorama
16:15 h
Constantin and Elena
/
Andrei Dascalescu
Cine Hoyts Abasto
Panorama / People & Characters
16:30 h
El Rati Horror Show
/
Enrique Piñeyro
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
16:30 h
Wheat Harvest
/
Xu Tong
Alianza Francesa de Buenos Aires
Retros & Focus / Focus Radical visions from China
16:45 h
Sinfín (La muerte no es ninguna solución)
/
Cristian Pauls
Cine Arteplex Belgrano
Panorama / Latin American Maudits
16:45 h
Sweetgrass
/
Ilisa Barbash
/
Lucien Castaing-Taylor
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
17:00 h
A Tale of Two Mozzies
/
Jannik Hastrup
/
Flemming Quist Moller
Cines Atlas Santa Fe
Little Bafici
17:15 h
Descomedidos y chascones
/
Carlos Flores Del Pino
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Latin American Maudits
17:15 h
Ella es el matador
/
Gemma Cubero
/
Celeste Carrasco
Cine Arteplex Caballito
Panorama / People & Characters
17:15 h
Extreme Private Eros: Love Song
/
Kazuo Hara
Teatro San Martín
Focus & Retros / Focus 40 years of Berlin's Forum
17:15 h
In the Attic: Who Has a Birthday Today?
/
Jirí Barta
Complejo Cultural Cine Teatro 25 de Mayo
Little Bafici
17:30 h
66 Seasons
/
Peter Kerekes
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Places
17:30 h
Yang Yang
/
Chengyu-Chien
Cines Atlas Santa Fe
Panorama
17:45 h
Oxhide II
/
Liu Jia Yin
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
18:15 h
Un architecte dans le paysage
/
Carlos López
Malba Cine
Panorama / Methods
18:45 h
El poema el cuadro el disco
/
Guillermo Arias-Carbajal Alonso
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / Methods
18:45 h
Maniquerville
/
Pierre Creton
Cine Arteplex Belgrano
Panorama / Flashback
18:45 h
Neukölln Unlimited
/
Agostino Imondi
/
Dietmar Ratsch
Cine Arteplex Caballito
Panorama / People & Characters
18:45 h
The Girl
/
Fredrik Edfeldt
Cines Atlas Santa Fe
Panorama
18:45 h
To Walk Beside You
/
Yuya Ishii
Cine Hoyts Abasto
Panorama
19:00 h
Torino
/
Agustín Rolandelli
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
19:15 h
Viajo porque preciso, volto porque te amo
/
Marcelo Gomes
/
Karim Aïnouz
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Careers
19:30 h
Sem essa, Aranha
/
Rogério Sganzerla
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Retro Rogério Sganzerla
20:00 h
Ce vieux rêve qui bouge
/
Alain Guiraudie
Teatro San Martín
Retros & Focus / Retro Alain Guiraudie
20:00 h
El calambre
/
Matías Meyer
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
20:00 h
Muezzin
/
Sebastian Brameshuber
Malba Cine
Panorama / Music
20:00 h
Police, Adjective
/
Corneliu Porumboiu
Cines Atlas Santa Fe
Competition / International Official Selection
20:00 h
Tout droit jusqu’au matin
/
Alain Guiraudie
Teatro San Martín
Retros & Focus / Retro Alain Guiraudie
20:15 h
Os famosos e os duendes da morte
/
Esmir Filho
Cine Hoyts Abasto
Competition / International Official Selection
20:30 h
Las pistas - Lanhoyij - Nmitaxanaxac
/
Sebastián Lingiardi
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
20:45 h
Buen día, día
/
Sergio “Cucho” Costantino
/
Eduardo Pinto
Alianza Francesa de Buenos Aires
Panorama / Music
20:45 h
Don’t Let Me Drown
/
Cruz Angeles
Cine Arteplex Belgrano
Panorama
20:45 h
White Days
/
Lei Yuan Bin
Cine Hoyts Abasto
Panorama
21:00 h
Anne Perry: Interiors
/
Dana Linkiewicz
Cine Arteplex Caballito
Panorama / People & Characters
21:00 h
The Happiest Girl in the World
/
Radu Jude
Cines Atlas Santa Fe
Focus & Retros / Focus 40 years of Berlin's Forum
21:15 h
Femme Rock Doc
/
Denise Elphick
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Music
21:45 h
A Summer Family
/
Masaki Iwana
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
22:00 h
Los actos cotidianos
/
Raúl Perrone
Cine Hoyts Abasto
Competition / Argentine Official Selection
22:00 h
O abismo
/
Rogério Sganzerla
Teatro San Martín
Retros & Focus / Retro Rogério Sganzerla
22:15 h
Petals: Journey Into Self Discovery
/
Beck Peacock
Malba Cine
Panorama / Late Night
22:30 h
Pianomania
/
Robert Cibis
/
Lilian Franck
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Music
22:45 h
Second Moon
/
Masahiro Sugano
Cine Hoyts Abasto
Panorama / Late Night
22:45 h
Summer Wars
/
Mamoru Hosoda
Cine Arteplex Caballito
Panorama / Late Night
23:00 h
Frente al mar
/
Gonzalo García Pelayo
Cine Arteplex Belgrano
Panorama / Latin American Maudits
23:00 h
Les Beaux Gosses
/
Riad Sattouf
Cine Hoyts Abasto
Competition / International Official Selection
23:00 h
Mary and Max
/
Adam Elliot
Cines Atlas Santa Fe
Competition / International Official Selection
23:15 h
Burn
/
Reynold Reynolds
/
Patrick Jolley
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Reynold Reynolds
23:15 h
Hardcore Chambermusic
/
Peter Liechti
Cines Atlas Santa Fe
Retros & Focus Peter Liechti
23:15 h
Secret Life
/
Reynold Reynolds
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Reynold Reynolds
23:15 h
Secret Machine
/
Reynold Reynolds
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Reynold Reynolds
23:15 h
Six Apartments
/
Reynold Reynolds
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Reynold Reynolds
23:15 h
Sugar
/
Reynold Reynolds
/
Patrick Jolley
Cine Hoyts Abasto
Retros & Focus / Focus Reynold Reynolds
23:30 h
Te creís la más linda (pero erís la más puta)
/
Ché Sandoval
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future
23:45 h
Monster Road
/
Brett Ingram
Malba Cine
Panorama / Late Night
23:45 h
Prometheus’ Garden
/
Bruce Bickford
Malba Cine
Panorama / Late Night
23:45 h
You Wont Miss Me
/
Ry Russo-Young
Cine Hoyts Abasto
Competition / Cinema of the Future